Bilgisayarınız Ne Kadar Elektrik Kullanıyor?

Dizüstü bilgisayarınızı veya masaüstü bilgisayarınızı tüm gün çalıştırmanın elektrik maliyetini tam olarak bilmek istiyorsanız, işte size hızlı bir kılavuz.

Adım 1: Öncelikle monitörünüz, CPU’nuz, grafik kartınız ve bilgisayarın diğer bileşenleri tarafından tüketilen toplam gücü (kilovat cinsinden) hesaplamanız gerekir.

Endişelenmeyin – bu hesaplamaları manuel olarak yapmanız gerekmez. Joulemeter, ekranın parlaklığına, mikroişlemciye vb. Dayalı olarak bilgisayarınızın güç tüketimini hızlı bir şekilde tahmin edebilen ücretsiz bir Microsoft yazılımıdır.

Adım 2: Şimdi dünyanın neresinde olursanız olun perakende elektrik maliyetini (genellikle birim başına fiyat veya kWh başına fiyat olarak bilinir) bulun. Birim başına elektrik maliyetini geçen ayın elektrik faturasından öğrenebilir veya elektrik dağıtım şirketinizin resmi web sitesine bakabilirsiniz (elektrik tarifelerini arayın).

İki sayıyı elde ettiğinizde, bilgisayarınızın elektrik faturası hakkında yaklaşık bir fikir edinmek için onları çarpın. Burada yaklaşık diyorum çünkü modem, yönlendirici vb. Tarafından tüketilen gücü görmezden geliyoruz.

Bilgisayar Çalıştırmanın Toplam Elektrik Maliyeti

Pratik bir örnek alalım.

Bilgisayar monitörünüzün güç oranının 50W olduğunu varsayın. Bu nedenle, monitörü bir saat kullanırsanız 50×1 / 1000 veya 0.05 kWh enerji tüketecektir. Şimdi bölgenizdeki elektriğin fiyatı birim başına 10 ¢ ise, bu monitörü çalıştırmanın toplam maliyeti ortalama sekiz saatlik bir iş günü için 8 x 10 x 0,05 veya yaklaşık 4 ¢ olacaktır.

Monitör, bilgisayarın yalnızca bir bileşenidir – bilgisayarın tüm çeşitli bileşenleri tarafından tüketilen toplam gücü hesaplamak için yukarıda belirtilen Joulemeter yazılımını kullanabilir ve ardından ortalama çalıştırma maliyetini öğrenmek için bu sayıyı elektrik fiyatıyla çarpabilirsiniz. bilgisayar.

Not: Joulementer uygulaması, CPU türü ve kullanımı gibi bilgisayarınız hakkında belirli anonim bilgileri yükleyebilir; çalışan uygulamalar; sabit disk boyutu ve türü; bellek boyutu ve türü; veya İnternet servis sağlayıcısının adı ve bilgisayarınızın IP adresi.