Dizüstü Bilgisayar ve Bilgisayar Ekranı Parlaklığı Nasıl Ayarlanır

Dizüstü Bilgisayar ve Bilgisayar Ekranı Parlaklığı Hızlı Bir Şekilde Nasıl Ayarlanır – Bazı dizüstü bilgisayar ve bilgisayar kullanıcıları bazen çok parlak olmayan cihaz ekranlarında daha az rahat olurlar. Öte yandan, bazı kullanıcılar ister iç ister dış mekanlarda olsun bilgisayarı kullandıkları oda koşullarına göre ekran parlaklık düzeyini ayarlama konusunda daha rahat oluyorlar.

Aslında, cihaz ekranının parlaklık seviyesini ayarlamak için yapabileceğiniz birçok yol vardır. Bu, normal ayarlar, klavye ve ayrıca Windows üzerinden yapılabilir. Endişelenmenize gerek yok çünkü ekran parlaklık seviyesini nasıl ayarlayacağınız çok basit ve kolaydır. Meraklı? İşte deneyebileceğiniz dizüstü bilgisayar ve bilgisayar ekranlarının parlaklığını hızlı bir şekilde ayarlamanın bazı yolları.

Sağ Tıklama Fare

Bu yöntem, dizüstü bilgisayarınız veya bilgisayarınız Windows 10 işletim sistemini çalıştırıyorsa yapılabilir.Bu şekilde, parlaklığı kişiselleştirme menüsü aracılığıyla ayarlamanıza gerek kalmaz çünkü yalnızca birkaç saniye sürer. Aşağıdaki adımlar şunlardır:

 1. İşaretçiyi veya imleci, ister dizüstü bilgisayar ister bilgisayar olsun, Windows ana sayfasına yerleştirin
 2. Bundan sonra fareye sağ tıklayın
 3. Ekran Ayarları seçeneğine tıklayın
 4. Daha sonra Windows, hem gece ışığı, ölçek ve düzen ve çözünürlük için ekran ayarlarını da görüntüleyecektir. Bu seçenekte, ihtiyaçlarınıza göre ayarlanabilen bir parlaklık seviyesi ayarı seçeneği de vardır.
 5. Ekran parlaklık seviyesini ayarlamak istiyorsanız, Parlaklık ve Renk menüsüne dikkat edin ve ardından Parlaklığı Değiştir öğesini seçin.
 6. Orada, cihaz ekranının parlaklığını ayarlamak için sola ve sağa kaydırılabilen çubuklar ve çizgiler var. İhtiyaçlarınıza göre kaydırın ve ayarlayın
 7. Bundan sonra ayarları kaydedin ve parlaklık menüsünü kapatın.
 8. Bitti

Windows + X

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızdaki klavye düğmeleri de ekran parlaklığını kolayca ayarlamak için kullanılabilir. Bu yöntem, çok sayıda menüye tıklamaktan veya birden fazla menü seçeneği aramaktan hoşlanmayanlar için mükemmeldir. Bu dizüstü bilgisayarın ekran parlaklığının nasıl ayarlanacağı, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10’dan başlayarak Windows işletim sistemlerinde kullanılabilir. Yapılabilecek adımlar aşağıda belirtilmiştir:

 1. Klavyenizdeki X düğmesiyle birlikte Windows sembolünü içeren düğmeyi tıklayın
 2. Mobility Center’a tıklayın. Ancak bazı cihazlar Windows Mobility Center kullanır. Menüye tıklayın ve bir temel ayarlar satırı görünecektir
 3. Bir dizüstü bilgisayar veya PC ekranında parlaklığı ayarlamak için Ekran Parlaklığı bölümünü kaydırın. Menünün altında bir çubuk var. Ekran parlaklık seviyesini gerektiği gibi ayarlamak için sola ve sağa kaydırabilirsiniz.
 4. Bitti. Menüyü kapatın ve ekran parlaklık ayarları otomatik olarak kaydedilir.

Fn + Ekran Parlaklığı Sembolü

Önceki iki yöntemle karşılaştırıldığında, bu yöntem en kolay ve en hızlı olanıdır. Klavyede bulunan ekran parlaklığı sembolüne tıklamanız yeterlidir. İlginç bir şekilde, bu yöntem tüm Windows tabanlı dizüstü bilgisayarlar için geçerlidir. Bunu yapmak için, parlaklık sembolü olan düğmeyle birlikte Fn düğmesine tıklayın. Bu parlaklık sembolü genellikle parlak veya loş bir güneş olarak tasvir edilir. Artık çeşitli menüleri açmanıza gerek kalmadan ekran parlaklığını kolayca ayarlayabilirsiniz. Ancak bu yöntem gerçekten kullanılan her dizüstü bilgisayarın veya bilgisayarın klavyesine bağlıdır. Çünkü tüm klavyelerde bir parlaklık sembolü bulunmaz.