Web Sayfalarında Metin Nasıl Bulunur ve Değiştirilir

Web sayfaları esasen okuma amaçlıydı ve bu nedenle satıcılar, web tarayıcılarına “bul ve değiştir” işlevini dahil etmeyi asla umursamadılar. Ancak web siteleri gelişti ve artık sadece statik içerik blokları değiller. Uzun e-postalar yazabilir ve hatta web sayfalarında metin dikte edebilirsiniz, ancak bu utanç verici yazım hatalarını düzeltmek istiyorsanız, bunları tek tek düzeltmeniz gerekir.

Tarayıcı uzantılarını kullanmadan bir web sayfasındaki bir kelimeyi veya kelime öbeğini otomatik olarak başka biriyle değiştiremezsiniz. Aşağıdaki eğiticide, yerleşik Chrome Geliştirici Araçlarını kullanarak ancak herhangi bir uzantı olmadan web sayfalarında metin aramanıza ve değiştirmenize yardımcı olacak basit bir teknik anlatılmaktadır .

Herhangi bir Web Sayfası için Ara ve Değiştir

Bu örnek için popüler bir Wikipedia sayfasını ele alacağız ve size bir kelimenin tüm örneklerini diğeriyle nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz.

Web sayfasındayken, Chrome Geliştirici araçları içinde Konsol penceresini açmak için Windows’ta Ctrl + Shift + J veya Mac’te Cmd + Opt + J tuşlarına basın. Şimdi, ABC kelimesinin tüm geçtiği yerleri XYZ ile değiştirmek için aşağıdaki komutu girin.

document.body.innerHTML = document.body.innerHTML.replace (/ ABC / g, “XYZ”)

Daha karmaşık ikameler için Normal İfadeleri kullanabilirsiniz . Örneğin, tüm yaygın yazım hatalarını değiştirmek isterseniz, şunlardan birini kullanabilirsiniz:

 document.body.innerHTML.replace(/(ocurrance|occurrance|occurance)/g, "occurrence")
 document.body.innerHTML.replace(/oc[\w]+nce/g, "occurrence")

Aynı teknik, bir sayfadaki kelimeleri biçimlendirmek için de kullanılabilir. Örneğin, bir sonraki komut, bir sayfadaki Merhaba kelimesinin tüm örneklerini kalın hale getirecektir.

 document.body.innerHTML.replace(/Hello/g, "<b>Hello</b>")

Gmail’de Metin Ara ve Değiştir

Tarayıcı sekmesini kapattığınızda değişiklikleriniz korunmaz, bu nedenle bir web sayfasında neden birinin arama ve değiştirme yapacağını merak ediyor olabilirsiniz. Peki, Gmail örneğini ele alalım. Uzun bir e-posta yazmış olabilirsiniz, ancak tam da Gönder’e basmak üzereyken bazı yazım hatalarıyla karşılaşıyorsunuz.

Gmail’deki hataları düzeltmek için, e-posta mesajını not defterine kopyalayabilir, arama yapabilir ve değiştirebilir ve ardından düzenlenen metni tekrar Gmail’e yapıştırabilirsiniz. Veya doğrudan Chrome Geliştirme Araçlarını kullanabilirsiniz.

Önceki örneğimizde, tüm web sayfalarında bulunan document.body üzerinde arama ve değiştirme işlemi gerçekleştirdik. Ancak, Gmail’de yalnızca oluşturma penceresinin içindeki metni değiştirmemiz gerekir.

İlk adım, arama ve değiştirme işleminin yapılması gereken web sayfasında elemanı bulmaktır. Bu, yukarıdaki videoda gösterildiği gibi kolaydır. Gmail metnini seçin, sağ tıklayın ve Öğeyi İncele’yi seçin ve düzenlenebilir metin alanını içeren DIV Kimliğini not edin. Gmail için “: h7” dir.

Daha sonra, ABC kelimesini her yerde XYZ ile değiştirmek için Konsol penceresinde değiştirme komutunu çalıştırmamız gerekiyor.

document.getElementById(':h7').innerHTML =
  document.getElementById(':h7').innerHTML.replace(/ABC/g, "XYZ");

Ayrıca, Gmail Taslağınızı otomatik olarak kaydedeceği için değişiklikleriniz kaybolmayacaktır.